Ozonoterapia

Ozonoterapia to jedna z nowoczesnych nieinwazyjnych metod leczenia w stomatologii. Warto wiedzieć, że gdy ozon podawany jest dożylnie pomaga on natlenić komórki i tanki. Teraz stomatologia zaczęła rozdział leczenia bezbolesnego przy pomocy ozonoterapii. Warto wiedzieć, że przy powstawaniu i leczeniu próchnicy można zastosować ozon. Opóźnia on występowanie próchnicy tzw. wtórnej, chroni zęby przed bakteriami.
Gdy mamy do czynienia z aftą, opryszczką czy zapaleniem kieszonek dziąsłowych można użyć wtedy ozonu, który pomaga w leczeniu takich powikłań w jamie ustnej.
Gdy mówi się o aparatach dentystycznych, warto wspomnieć, że próchnica ma duże pole manewru, przy noszeniu aparatów. Ale zaaplikowany ozon pozwoli na zatrzymanie powstawania próchnicy na zębach. Gdy po zabiegach dentystycznych u pacjenta powstaną rany, ozon je zniweluje i pozwoli, aby goiły się szybciej.
Ozon ma przede wszystkim właściwości dezynfekujące, jest to bardzo pomocne przy leczeniach kanałowych.
Ozonoterapia jest to bezbolesna metoda leczenia zębów, pomocna we wszystkich dziedzinach stomatologicznych. Zabieg z użyciem ozonu na jednym zębie trwa nawet minutę. Pacjent po takim znieczuleniu nie będzie odczuwał żadnego bólu.


Oto wskazania zabiegów dentystycznych, w których można używać ozonu:

  • leczenie tkanek miękkich w jamie ustnej
  • nadwrażliwość zębów
  • zabezpieczenie zębów, które wyrzynają się u dzieci
  • leczenie głębokiej próchnicy, jest to metoda, w której można uniknąć dość nieprzyjemnego leczenia kanałowego.
Ozon można podawać także pacjentowi przez tzw. kapturek, który w całej swojej długości obejmuje leczony ząb.